Pire ilaçlama

Boyut: Pireler küçük, kanatsız ve yaklaşık 2,5 mm uzunluğundadır.

Renk: Vücutları parlak ve kırmızımsı kahverengi renktedir, mikroskobik kıllarla kaplıdır.

Kanat : Pirelerin kanatları yoktur, ancak güçlü iki çift arka bacakları sayesinde uzun mesafelere zıplaya bilirler.

Pireler size nasıl ulaşır?

Pire istilaları genellikle evcil bir köpek veya kediden gelir, bazende evinize girmeyi başaran bir fareden de gelebilir ki bu şekilde gelenler çok daha tehlikelidir, çünkü kanını emdiği farenin beslenme ortamına bakarsak maruz kalacağınız mikropları( bu maruz kalabileceğiniz virüslerin adlarını altta belirteceğim ) tahmin etmek zor olamasa gerek. Pireler dışarıdayken hayvana yapışır ve daha sonra kürkünün içerisine girerek taşıyıcısını bulmuş olur, pireler taşıyıcısının yaşam alanlarını istila eder yattığı yere ( ki bu evinizse ) yerleşerek hayvanın deri döküntüsü gibi atıklarını yer. Eğer önlem alınmazsa evin yer yerine yayılarak yumurtalarını bırakır ve çok hızlı bir şekilde çoğalmaya başlarlar.

Pirelerin beslenmesi

Pireler, hayatta kalabilmesi için kana ihtiyaçları vardır. Dolayısıyla bulundukları ortamda kedi, köpek, fare ve bazen kuş gibi kürklü hayvanları seçerler, eğer bu saydıklarımıza ulaşamazlarsa insanları hedef olarak belirlerler. Böyle bir durumda örnek verecek olursak daha önce farenin kanını emen bir pire sizi ısırarak taşıdığı virüsleri size bulaştıracaktır.

Pire ısırığı sonrasında neler olur?

Pire ısırıkları ev sahibine çok sayıda şişmiş, kaşıntılı iz bırakabilir. Bazı insanlarda alerjik reaksiyonlara neden olabilir ve çeşitli hastalıkları bulaştırabilir. Bir pire istilasının en ciddi yönü genellikle bu parazitten kurtulmak için gereken zaman ve çabadır. Sorunla başa çıkmak, enfekte olmuş hayvanları tedavi etmeyi, pire bulaşmış alanları temizlemeyi ve pire geri dönmesini önlemek için önleyici tedbirler almayı gerektirir.

Pire’den nasıl kurtulabilirim?

www.bocekilaclamacisi.com Ne Yapar ?

Pirelerin yumurta aşamaları doğası gereği çok gizemli olduğundan, ev sahibinin yapması gereken ilk şey yardım için haşere kontrol uzmanlarıyla iletişime geçmektir. Çoğu zaman pireleri yok etmek için piyasada satılan ürünleri kullanmak sorunu kesin olarak çözmez. Bir uygulama teknisyeni, pire popülasyonunun olgunlaşmamış aşamalarının ikamet ettiği alanları ayrıntılı bir şekilde inceleyerek tespit edecektir. İncelemeyi tamamladıktan sonraki adım pire yönetim planını hazırlamaktır.

Bu plan şunları kapsayacaktır:

  1. Türler – soruna neden olan pire türlerinin tanımlanması.
  2. Eğitim – pire yaşam döngüsünü ve alışkanlıklarının, habitatlarının ve davranışlarının nasıl olduğunu ve  nasıl etkilediğini açıklamak.
  3. Ev sahipleri – pire popülasyonunun yiyecek kaynağı olan diğer hayvanların varlığını denetlemek. Bu, evin içinde veya dışında kemirgenler, yada yuvalanmış kuşlar olabilir.
  4. Veterinerler – evcil hayvanlarda kullanılabilecek, pirelerden kurtulmak için kullanılan ürünlerinin tavsiyesi ve satın alınması için veteriner hekimiyle iletişime geçilmesi.
  5. Banyo – evcil hayvanların düzenli banyo ve bakımı.
  6. Vakum – pire yumurtalarını, larvaları, pupaları ve yetişkinleri fiziksel olarak yok etmek için güçlü bir elektrik süpürgesi kullanmak.
  7. Özellikle evcil hayvanların yattığı yerlerde bulunan minder yada örtüleri sık sık yıkama ve kurutma.

Pire belirtileri:

Birçok işaret pire varlığını gösterebilir:

Evcil Hayvanlarda – Yaygın bir gösterge, sık sık kaşınması olabilir. Bu, yetişkin pirelerin evcil hayvanınızın kanıyla beslenirken salgıladığı sıvıdan kaynaklanır.

İnsanlarda ısırık sonrası kızarıklık ve kaşıntı meydana gelir, unutulmamalıdır ki eğer bir alerjik durumunuz varsa, mutlaka bir doktara görünmeniz gerekir.

Pire Yumurtaları – Pire yumurtaları, larvalar ve pupalar başka bir durumdur. Bu aşamalar çok daha gizli ve çok daha az aktif olduğundan, kuytu köşe yerlerde bulunurlar.

Dişi yetişkinler tarafından bırakılan pire yumurtaları, evcil hayvanlarımızın ev içerisinde gezindikleri sırada düşerek ortama dağıtılmalarını sağlar.

Neyle beslenirler?

Yetişkinler bir taşıyıcıdan kan alan parazitlerdir. Larvalar, organik döküntülerle, özellikle sindirilmemiş kan içeren yetişkin pire dışkısıyla beslenir.

Pireler genellikle köpekler, kediler, tavşanlar, sincap, sıçanlar, fareler, evcil hayvan, vahşi hayvanlar gibi tüylü hayvanlarla beslenmeyi tercih eder.

Pireler hastalık taşır mı?

Evet, pire bir taşıyıcıdan kan emerken yada etrafa saçtığı dışkı topakları yoluyla hastalıkları bulaştırabilir. Bu hastalıkların neler olduğu hakkında araştırma yapmanızı öneririz.

Üreme: yumurtalarını genellikle yere, kilimlere, halılara, nevresim takımlarına, döşemelerin aralarına, yerdeki çatlakların içlerine bırakırlar ve en geç iki gün içinde yumurtadan çıkarlar.

Yazımın başında belirttiğim gibi bulaştırdıkları hastalıklar, Dipilydium, Caninum, Bubonik veba murin tifüs vb.  virüslere maruz kalmak istemiyorsanız, bize ulaşın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

hemen ara 
Open chat
bocek ilaclama bocek ilaclama bocek ilaclama bocek ilaclama bocek ilaclama bocek ilaclama bocek ilaclama bocek ilaclama bocek ilaclama bocek ilaclama bocek ilaclama bocek ilaclama bocek ilaclama bocek ilaclama bocek ilaclama bocek ilaclama bocek ilaclama bocek ilaclama bocek ilaclama bocek ilaclama bocek ilaclama bocek ilaclama bocek ilaclama bocek ilaclama bocek ilaclama bocek ilaclama bocek ilaclama bocek ilaclama bocek ilaclama bocek ilaclama bocek ilaclama bocek ilaclama bocek ilaclama bocek ilaclama bocek ilaclama bocek ilaclama bocek ilaclama bocek ilaclama bocek ilaclama bocek ilaclama bocek ilaclama bocek ilaclama bocek ilaclama bocek ilaclama bocek ilaclama bocek ilaclama bocek ilaclama bocek ilaclama bocek ilaclama bocek ilaclama bocek ilaclama bocek ilaclama bocek ilaclama bocek ilaclama bocek ilaclama bocek ilaclama